Siódme urodziny „Umbrelli”

To dzisiaj jeden z najpopularniejszych przebojów Rihanny obchodzi swoje 7 urodziny! Utwór Umbrella został wydany 29 marca 2007 jako pierwszy singiel promujący trzeci album artystki – Good Girl Gone Bad. Piosenka odniosła natychmiastowy sukces, stając się wówczas najbardziej rozpoznawalnym hitem Rihanny oraz jednym z największych przebojów roku 2007.

Zachęcamy do przeczytania historii Parasolki.

Pierwotnie piosenka była przeznaczona dla Britney Spears, która w tym samym czasie przygotowywała swój nowy album (Blackout). Utwór jednak został odrzucony przez jej wytwórnię.  Dokładna data nagrania Umbrelli przez Rihannę nie jest znana, ale zazwyczaj określa się ją jako przełom 2006 i 2007 roku. W piosence udziela się gościnnie raper Jay-Z, współautor tekstu oraz mentor Rihanny.

Utwór zdominował listy przebojów na całym świecie – na szczycie Billboard Hot 100 przebywał aż 7 tygodni. Magazyn Rolling Stone umieścił Umbrellę na liście The 500 Greatest Songs of All Time na pozycji #412 (co mimo wszystko jest bardzo dobrą notą, zważywszy na to, że mowa o wszystkich utworach, jakie kiedykolwiek powstały). Za utwór Rihanna otrzymała po 2 statuetki MTV Video Music Awards (przy 4 nominacjach) oraz Billboard Music Awards, dodatkowo w 2008 roku nagrodę Grammy w kategorii Best Rap/Sung Collaboration (piosenka była nominowana jeszcze jako Record of The Year i Song of The Year).

Piosenka została uznana jako jeden z najlepiej sprzedających się utworów wszech czasów, z rekordową liczbą prawie 7 mln sprzedanych egzemplarzy.

Umbrella jest jednym z najczęściej coverowanych utworów Rihanny (zaraz obok We Found Love oraz Stay). Własne interpretacje utworu zaprezentowali m.in.: My Chemical Romance, Taylor Swift, One Republic czy też Mike Shinoda (Linkin Park).

Umbrella to piosenka, do której Rihanna zawsze miała i będzie mieć sentyment – co jest często podkreślane w wywiadach. Podczas Facebook Live powiedziała:

Przed Diamonds to Umbrella była moją ulubioną piosenką, którą wydałam. 

Z pewnością wielu fanów kocha Parasolkę – duża część z nich właśnie dzięki tej piosence stała się Navy. Trudno się dziwić – fraza ella ella szybko zapada w pamięci, nie chcąc jej zbyt szybko opuścić. Jednak Umbrella to nie tylko rymy i deszcz – utwór tak naprawdę metaforycznie opowiada o miłości oraz o jej znaczącej sile w związku.

Piosenka doczekała się oficjalnego remiksu – Cinderella w duecie z Chrisem Brownem. W tej wersji niektóre partie zostały zmienione bądź dodane. Od czasów jej wydania, Rihanna wykonywała utwór z nieco zmodyfikowanym tekstem, zamiast

So go on and let the rain pour

została użyta fraza

So go on and say my name some more

Mimo ogromnych sukcesów przeboju – nie obyło się bez kontrowersji. Premiera Umbrelli zbiegła się z porą deszczową i powodziami w Wielkiej Brytanii. Magazyn The Sun żartobliwie nazwał zjawisko klątwą Rihanny. Tabloid poparł swoją tezę datą kręcenia teledysku – 13 kwietnia (piątek). Podobna sytuacja wydarzyła się w Rumunii, gdzie Umbrella dosłownie uderzyła w listy przebojów, przynosząc najgroźniejsze burze i najbardziej obfite deszcze w historii kraju. Im niższe pozycje utwór notował, tym mniej burz występowało.

Autorka popularnej serii o Harrym Potterze – J.K. Rowling – zawarła w swojej książce The Casual Vacancy (Trafny wybór) fragment tekstu Umbrelli. Został wykorzystany kilkakrotnie, m.in. w scenie pogrzebowej Barry’ego Fairbrothera.

Utwór był wykonywany na każdej trasie koncertowej od czasów wydania. Poniżej prezentujemy wykonanie z lipcowego koncertu w Gdyni.

Życzymy Rihannie więcej takich przebojów oraz mniej deszczu – a żeby w razie czego miała swoją… parasolkę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *