Unapologetic

U

Unapologetic jest siódmym albumem Rihanny. Wydany nakładem wytwórni Def Jam 19 listopada 2012 roku. Album przedstawia zupełnie nowe brzmienie – Rihanna sięgnęła po dubstep i muzykę elektroniczną. Na albumie jednak wciąż pozostaje echo karaibskiego pochodzenia piosenkarki.

Unapologetic to pierwszy album Rihanny, który zadebiutował na #1 miejscu na amerykańskiej liście najlepiej sprzedających się albumów – Billboard 200. Do tej pory w Polsce zdobył status platyny za sprzedaż powyżej 20.000 egzemplarzy.

Pierwszym singlem promujący jest ballada Diamonds – kompletna nowość w repertuarze Rihanny. Utwór miał swoją premierę pod koniec września 2012. Utwór zdobył szczyty wielu list na świecie, w tym Billboard Hot 100 (był #1 przez 3 tygodnie). Rihanna zadedykowała tę piosenkę swojej babci (pieszczotliwie nazywana Gran Gran Dolly), która zmarła kilka miesięcy wcześniej.

Drugi singiel międzynarodowy promujący album to kolejna ballada – Stay – nagrana w duecie z Mikkym Ekko. Piękny wokal Rihanny w tle melancholijnej melodii fortepianu. Utwór został wydany na początku 2013 roku. Doszedł do #3 miejsca na Billboard Hot 100.

Trzeci singiel promujący to Pour It Up. Ta bardzo materialistyczna piosenka zajęła #19 miejsce na Billboard Hot 100. 20 marca 2013 miała miejsce premiera remiksu utworu z raperami: Young Jeezy, Rick Ross, T.I., Juicy J. Teledysk, który był kręcony w maju, ujrzał swoje światło dzienne dopiero we wrześniu 2013. Stało się tak z powodu rezygnacji reżysera, Vincenta Haycocka.

Right Now, czwarty singiel z Unapologetic, został wydany w maju 2013. Kompozycja nagrana w duecie z Davidem Guettą nie doczekała się jednak z teledysku. Był to skutek przesunięcia premiery wideoklipu Pour It Up. Na początku lipca 2013 zostało wydane cyfrowe EP z 14 remiksami utworu. Right Now było notowane w ok. 20 krajach (w tym Polsce), ale poza pozycją #1 na Billboard Hot Dance Club Songs i #5 na Billboard Hot Dance/Electronic Songs, nie osiągnął znaczącego sukcesu.

What Now, ballada z elementami rocka, została piątym singlem promującym album. Utwór wydany w maju 2013, był wspierany przez 2 cyfrowe wydawnictwa z remiksami. Teledysk kręcony we wrześniu 2013, miał swoją premierę w listopadzie. Stanowisko reżysera zostało zajęte przez pracowników z Uprising Creativity w składzie: Jeff Nicholas, Jonathan Craven oraz Darren Craig. Piosenka zajęła miejsce #1 na Billboard Hot Dance Club Songs, #25 na Billboard Hot 100 oraz #3 na UK R&B Official Charts.

W styczniu 2014 na australijskich listach przebojów sukces odniósł utwór Jump, mimo tego, że piosenka nie jest oficjalnie uznawana za singiel promujący. Utwór dostał się do TOP10 australijskiego iTunes, pomimo braku promocji,

Album był promowany przez światową trasę Diamonds World Tour, która obejmowała 98 koncertów w Ameryce Północnej, Europie, Azji, Australii, a także na Bliskim Wschodzie. 7 lipca 2013 Rihanna odwiedziła Polskę po raz czwarty. Koncert odbył się na scenie na lotnisku w Gdyni, dzień po zakończeniu Heineken Open’er Festival 2013.

Unapologetic zdobył nagrodę Grammy na 56. Rozdaniu Nagród Grammy 2014, w kategorii Best Urban Contemporary Album.

Tracklista:

1. Phresh Out The Runway*
2. Diamonds
3. Numb (feat. Eminem)
4. Pour It Up
5. Loveeeeeee Song (feat. Future)
6. Jump
7. Right Now (feat. David Guetta)
8. What Now
9. Stay (feat. Mikky Ekko)
10. Nobody’s Business (feat. Chris Brown)
11. Love Without Tragedy/Mother Mary
12. Get It Over With
13. No Love Allowed
14. Lost In Paradise

Deluxe Edition:

15. Half of Me

DVD:

First Look: 2012 LOUD Tour Live at the O2

Single:

1. Diamonds (wrzesień 2012)
2. Stay (feat. Mikky Ekko) (styczeń 2013)
3. Pour It Up (styczeń 2013)
4. Right Now (feat. David Guetta) (maj 2013)
5. What Now (sierpień 2013)

_______________________________________________
*Na fizycznych wersjach albumu można znaleźć nieco inaczej zapisaną nazwę utworu – Fresh Off The Runway. Poprawna wersja to „Phresh Out The Runway”. Tytuł został ostatecznie zmieniony już po wysłaniu płyty do druku.