LOUD

L

 

LOUD to już piąty album studyjny Rihanny. Wydany nakładem Def Jam Recordings, tworzony w roku 2010.

Tym razem Rihanna ograniczyła swoje rodzinne klimaty R&B do minimum. Zdecydowanie dominują tutaj popowe kawałki. Album pojawił się jako pierwszy m.in. w Niemczech (12 listopada 2010), w Polsce dokładnie tydzień później.

Only Girl (In The World), pierwszy singiel promujący, zadebiutował we wrześniu 2010 w formie cyfrowej. Utwór ten odniósł ogromny sukces na całym świecie zajmując #1 w ponad 20 krajach (w tym w Polsce). Dużym sukcesem jest również kolejny numer 1 na amerykańskich listach przebojów (Billboard Hot 100, Hot Dance Club Songs, Pop Songs). Jest to energiczny, dance-popowy kawałek. Utwór promuje kolorowy teledysk, który jest dokładnym odzwierciedleniem tekstu.

What’s My Name to wesoła piosenka nagrana w duecie z Drakiem, drugi singiel promujący LOUD. Kolejny #1 na Billboard Hot 100. We Włoszech i Szwajcarii zdobywa status złotej płyty, w Australii i Wielkiej Brytanii pokrywa się platyną, w USA podwójną. W Polsce nie odnosi wielkiego sukcesu na listach przebojów.

Singlem radiowym w Stanach Zjednoczonych zostaje Raining Men, hip-hopowa kompozycja z gościnnym udziałem raperki Nicki Minaj.

Kontrowersyjny utwór S&M otwierający album, zostaje oficjalnie 3. międzynarodowym singlem. Jest to zarazem kolejny #1 na Billboard Hot 100. Również w Polsce odniósł nie lada sukces – większy niż jego poprzednik, What’s My Name, mimo tego, że teledysk emitowała tylko stacja 4fun.tv. W Australii pokrywa się 4-krotną platyną. W Belgii, Włoszech, Hiszpanii i Szwecji zdobywa status złotej płyty. 11 kwietnia pojawia się remix utworu w duecie z Britney Spears, wzbogacony o nową zwrotkę.

Man Down i California King Bed to kolejne single, wydane prawie w tym samym czasie. California King Bed, ballada o rockowym zabarwieniu jest oficjalnie 4. międzynarodowym singlem. Choć Man Down – utwór reggae, korzenie Rih – był pierwotnie przeznaczony na rynek amerykański, to osiągnął też sukces w innych krajach. Na Billboard Hot 100 oba single nie osiągnęły znaczącego sukcesu. California King Bed pokrył się platyną w Australii i złotem we Włoszech, Nowej Zelandii i Szwajcarii.

2 sierpnia 2011 to data wydania ostatniego singla promującego LOUD – umiarkowanego, pop-rockowego utworu – Cheers (Drink To That). Teledysk promujący to zlepki filmików zakulisowych trasy promującej LOUD, oraz prywatnego życia. Pozycja 7. na Billboardzie, podwójna platyna w Australii, platyna w Nowej Zelandii.

LOUD odnosi międzynarodowy sukces. Szczególnie w Polsce, zdobywając status potrójnej platyny, co daje ponad 60.000 sprzedanych egzemplarzy, z najwyższą pozycją – #4. W wielu innych krajach album dobrze się sprzedał, pokrywając się platyną, czasem nawet niejednokrotną.

LOUD Tour – kolejna trasa koncertowa Rihanny. Promowała album LOUD, choć nie brakowało też starszych przebojów. Rozpoczęła się 4 czerwca 2011 roku. 6 grudnia Rihanna po raz trzeci odwiedziła Polskę, tym razem w hali sportowej, Atlas Arenie w Łodzi. Tournee obejmowało Europę, Amerykę Północną i Południową. Ostatnie trzy koncerty w Londynie (20-22 grudnia 2011) zostały nagrane, a 18 grudnia 2012 zostało wydane DVD z trasy – LOUD Tour: Live at The O2 Arena.

Tracklista:

1. S&M
2. What’s My Name (feat. Drake)
3. Cheers (Drink To That)
4. Fading
5. Only Girl (In The World)
6. California King Bed
7. Man Down
8. Raining Men (feat. Nicki Minaj)
9. Complicated
10. Skin
11. Love The Way You Lie (Part II) (feat. Eminem)

Japanese Bonus Tracks:

12. Only Girl (In The World) (The Bimbo Jones Radio Edit)
13. Only Girl (In The World) (CCW Radio Mix)

Deluxe Edition DVD:

The Making of LOUD Documentary

Single:

1. Only Girl (In The World) (wrzesień 2010)
2. What’s My Name? (feat. Drake) (październik 2010)
3. Raining Men (feat. Nicki Minaj) (grudzień 2010)
4. S&M (styczeń 2011)
5. California King Bed (maj 2011)
6. Man Down (maj 2011)
7. Cheers (Drink To That) (sierpień 2011)