Good Girl Gone Bad

GGGB

Good Girl Gone Bad – trzeci studyjny album Rihanny wydany nakładem Universal Music Group. Powstawał w okresie 2006-2007. W Polsce swoją premierę miał 1 czerwca 2007 roku.

Good Girl Gone Bad to zupełnie inna twarz Rihanny, różni się brzmieniem od poprzednich albumów. Pojawia się tu więcej popu (electropop, pop rock) i muzyki dance. Jednak stałym, nieodłącznym elementem jest wciąż R&B.

Pierwszym singlem promującym jest Umbrella – wesoła i przyjemna, pop-rockowa piosenka, nagrana w duecie z raperem Jay- Z. Przed Rihanną, inni artyści otrzymali propozycję nagrania tego, na przykład Britney Spears i Akon. Jest to aktualnie najbardziej rozpoznawalny utwór Rihanny. Odniósł ogromny sukces na całym świecie. Dowodzi o tym #1 w większości krajów, oraz statusy platynowe, miedzy innymi w Hiszpanii (8-krotna), Kanadzie (7-krotna), czy w Stanach Zjednoczonych (3-krotna), a także w Polsce. Na amerykańskich listach utwór dotarł do #1 na Billboard Hot 100 i Hot Dance Club Songs.

Chociaż drugi singiel Shut Up And Drive osiągnął większy sukces w Europie niż w USA (#8 w Polsce), to jednak nie zawadziło to uzyskaniu 15. miejsca na amerykańskim Billboard Hot 100, oraz 1. na Hot Dance Club Songs. Utwór zdobył status platyny w Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Hate That I Love You to kompozycja nagrana w duecie z Ne-Yo. Jako trzeci singiel największy sukces osiąga w Hiszpanii (potrójna platyna), Nowej Zelandii, USA i Brazyli (platyna) oraz w Australii (złoto). Zajmuje #7 na Billboard Hot 100. Wpółautorem czwartego singla Don’t Stop The Music jest Michaela Jackson. Zawiera również sample z jego piosenki Wanna Be Startin’ Somethin. Utwór osiągnął znacznie większy sukces niż Shut Up And Drive, osiągając status potrójnej platyny w Stanach Zjednoczonych oraz #3 na Billboard Hot 100. Utwór zajął 2. miejsce na polskiej liście przebojów.

13 czerwca 2008 roku w Europie debiutuje reedycja albumu – Good Girl Gone Bad: RELOADED, z trzema nowymi utworami i nieco zmienioną okładką (kolorystyka zielona).

Take A Bow to pierwszy singiel promujący reedycję. Jest to kolejny #1 Rihanny na amerykańskich listach przebojów: Billboard Hot 100, Pop 100, Hot R&B Songs, Hot Digital Songs. Utwór zdobywa status platyny w Australii, Danii, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych (platyna), oraz złoto w Wielkiej Brytanii.

If I Never See Your Face Again to utwór zespołu Maroon 5. Na Good Girl Gone Bad znalazła się wersja z Rihanną i nowymi wersami. #51 na Billboard Hot 100.

Disturbia jest kolejnym numerem 1 na Billboard Hot 100. W USA singiel pokrywa się potrójną platyną. Utwór promuje mroczny teledysk.

Ostatnią piosenką promującą album jest Rehab. Utwór debiutuje w Europie 9 stycznia 2009. W teledysku pojawia się Justin Timberlake. Utwór osiąga #18 na Billboard Hot 100.

Good Girl Gone Bad jest #1 w wielu krajach. Status platyny osiąga w Australii (potrójna), Austrii, Belgii (podwójna), Brazylii (podwójna), Kanadzie (PIĘCIOKROTNA), Danii, Francji (podwójna), Niemczech (podwójna), Irlandii (potrójna), Nowej Zelandii, Polsce, Rosji (czterokrotna), Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych (podwójna), oraz w Wielkiej Brytanii (pięciokrotna).

Album Good Girl Gone Bad ma wiele edycji. Do jednej z nich można zaliczyć Good Girl Gone Bad: The Remixes, wydana 27 stycznia 2009 roku w Stanach Zjednoczonych.

Trasy koncertowe promujące album: Good Girl Gone Bad Tour – właściwa trasa promująca, światowa. Rihanna po raz pierwszy odwiedziła Polskę 19 marca 2008 roku. Koncert w Manchesterze można podziwiać na DVD Good Girl Gone Bad LiveA Girl’s Night Out – mini-trasa, składająca się z 3 koncertów, po 10 piosenek. Koncerty były bezpłatne i organizowane na rzecz fundacji Believe Fundation. Pieniądze z reklam przekazywane były na lekarstwa, zabawki i przybory szkolne dla dzieci w potrzebie. Glow in the Dark Tour – trasa Kanyego Westa. Podczas niektórych koncertów pojawiali się Chris Brown z Rihanną i wykonywali remix utworu Umbrella.

Tracklista:

1. Umbrella (feat. Jay-Z)
2. Push Up On Me
3. Don’t Stop The Music
4. Breakin’ Dishes
5. Shut Up And Drive
6. Hate That I Love You (feat. Ne-Yo)
7. Say It
8. Sell Me Candy
9. Lemme Get That
10. Rehab (feat. Justin Timberlake)
11. Question Existing
12. Good Girl Gone Bad

Japanese Bonus Tracks:

13. Cry
14. Haunted

UK Bonus Tracks:

13. Cry
14. Umbrella (Acoustic Version) (tylko digital)

French Bonus Track:

13. Umbrella (The Lindbergh Palace Remix)

GGGBDE

 

Good Girl Gone Bad (Deluxe 2CD Edition Featuring Dance Remixes)

CD2:

1. Umbrella (feat. Jay-Z) (Seamus Haji & Paul Emanuel Remix)
2. Breakin’ Dishes (Soul Seekerz Remix)
3. Don’t Stop The Music (The Wideboys Club Mix)
4. Question Existing (The Wideboys Club Mix)
5. Hate That I Love You (feat. Ne-Yo) (K-Klassic Remix)
6. Push Up On Me (Moto Blanco Remix)
7. Good Girl Gone Bad (Soul Seekerz Remix)
8. Haunted (Steve Mac Classic Remix)
9. Say It (Soul Seekerz Remix)
10. Cry (Steve Mac Classic Remix)
11. SOS (Digital Dog Remix)

 

GGGBRE

Rihanna-Good-Girl-Gone-Ba-452610

 

Good Girl Gone Bad: RELOADED

1. Umbrella (feat. Jay-Z)
2. Push Up On Me
3. Don’t Stop The Music
4. Breakin’ Dishes
5. Shut Up And Drive
6. Hate That I Love You (feat. Ne-Yo)
7. Say It
8. Sell Me Candy
9. Lemme Get That
10. Rehab (feat. Justin Timberlake)
11. Question Existing
12. Good Girl Gone Bad
13. Disturbia
14. Take A Bow
15. If I Never See Your Face Again (feat. Maroon 5)

UK Bonus Tracks:

13. Cry
14. Disturbia
15. Take A Bow
16. If I Never See Your Face Again (feat. Maroon 5)

Exclusive Bonus DVD:

Dokument zza kulis trasy Good Girl Gone Bad Tour + cztery występy:
1. Breakin’ Dishes
2. Push Up On Me
3. Unfaithful
4. Hate That I Love You

 

GGGBR

Good Girl Gone Bad: The Remixes:

1. Umbrella (feat. Jay-Z) (Seamus Haji & Paul Emanuel Remix)
2. Disturbia (Jody Den Broeder Remix)
3. Shut Up And Drive (Wideboys Remix)
4. Don’t Stop The Music (The Wideboys Club Mix)*
5. Take A Bow (Tony Moran & Warren Rigg Remix)
6. Breakin’ Dishes (Soul Seekerz Radio Edit)
7. Hate That I Love You (feat. Ne-Yo) (K-Klassic Remix)
8. Question Existing (Wideboys Radio Edit)
9. Push Up On Me (Motoblanco Remix)
10. Good Girl Gone Bad (Soul Seekerz Remix)
11. Say It (Soul Seekerz Remix)
12. Good Girl Gone Bad (Lindbergh Palace Remix)

Single:

1. Umbrella (feat Jay-Z) (kwiecień 2007)
2. Shut Up And Drive (czerwiec 2007)
3. Hate That I Love You (feat. Ne-Yo) (sierpień 2007)
4. Don’t Stop The Music (wrzesień 2007)
5. Take A Bow (marzec 2008)
6. If I Never See Your Face (feat. Maroon 5) (maj 2008)
7. Disturbia (czerwiec 2008)
8. Rehab (feat. Justin Timberlake) (październik 2008)

________________________________________________

*Na trackliście Good Girl Gone Bad: The Remixes widnieje błąd. Obecna na tej płycie wersja Don’t Stop The Music jest podpisana jako Jody Den Broeder Remix. Jest to pomyłka, utwór był remiksowany przez The Wideboys.